fbpx

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Esansiyel yağlar, yüzyıllardır fiziksel ve psikolojik sağlığı dengeleme, hastalıkları tedavi etme ve genel sağlığı koruma amacıyla bir çok uygarlık tarafından kullanılmıştır. Geleneksel olarak sıklıkla kullanılmış bu uçucu ve sabit (taşıyıcı) yağlarla ilgili birçok uygulama yapılmış, çok çeşitli uygulama yöntemleri geliştirilmiştir. Bununla birlikte, uçucu ve sabit yağlarla ilgili araştırmalar yapılmaya devam ettikçe, uygulama yöntemlerinin daha iyi anlaşılması da sağlanmıştır. Aromatik, topikal ve dahili yöntemlerle birlikte tüm uygulama yöntemleri uygun şekilde kullanıldığında güvenlidir. Çok çeşitli duygusal ve fiziksel destek uygulamaları için bir veya birden fazla uygulama yöntemi kullanılabilir.

Peki yüzyıllardan beri enerjilerinden faydalanılan bu esansiyel yağlardan en iyi etkiyi almak ve yararlanabilmek için hangi şekillerde kullanabilirsiniz?

Onka Farma, uçucu ve sabit yağların 4 farklı şekilde kullanılmasını tavsiye eder ve tüm ürünlerini bu sistematik gruplarda sınıflandırır. Bunlar, AromatikTopikalDahili ve Ev (Yaşam Alanı) uygulamalarıdır.

 

Aromatik

Uçucu yağlar, köklü kültürel geçmişe sahip uygarlıklarda parfüm veya sıcak su içerisinde buharla birlikte soluma yoluyla kullanılırdı. Bu açıdan, uçucu yağların aromatik uygulamasında soluma seçeneği her zaman ilk sırada yer alır. Bunun için günümüzde elektrikli difüzör veya buhurdanlık en çok kullanılan seçeneklerdir. Uçucu yağları, doğru karışımlarla birlikte bir sprey şişesinde de kullanabilir, bulunduğunuz ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Bu uygulama, ortama hoş koku vermenin yanı sıra, ortam hava dezenfeksiyonu, dekonjestan ve psikolojik faydalar sağlayabilir. Uçucu yağların kullanıldığı ortamda koku duyumuz vücudumuz için zihinsel, fizyolojik ve duygusal tepkiler üretebilir.

Eşsiz kimyasal yapıları ile her bir uçucu yağ, kullanıcı için çeşitli faydalar sağlayabilir. Bazı uçucu yağlar yatıştırıcı, dinlendirici ve arındırıcı özelliklere sahipken bazıları enerji verici, canlandırıcı, harekete geçirici veya odaklanmaya yardımcı özelliklere sahip olarak bilinir. Vücudumuz tüm gün boyunca çok farklı duygu ve fiziksel durumlardan geçerken, esansiyel yağlar bu duygusal durumları yönetmemize ve korumamıza yardımcı olabilir.

Uçucu bir yağın kimyasal tasarımı ona belirli özellikler kazandırır. Bazı uçucu yağlar temizlik veya arındırmaya yardımcı olurken, diğerleri cilde yatıştırıcı bir his verir. Uçucu yağların aroması ayrıca beyinde kimyasal bir reaksiyon oluşturarak duyguları ve iç tepkileri ortaya çıkarabilir.

 

Topikal

Topikal uygulama, uçucu yağları uygulamak için çok etkili bir yöntemdir.* Uçucu yağlar düşük moleküler ağırlıklara sahip oldukları ve yağda çözünebildikleri için cilde kolayca nüfuz ederler. Emildikten sonra, lokal fayda için uygulanan bölgede kalırlar.

Uçucu yağlar kolayca emilse de, emilimi artırmanın birçok yolu vardır. Hafif bir masaj, uygulama alanında kan akışını artıracak ve bu da vücuttaki dağılımı iyileştirecektir. Bir taşıyıcı yağın kullanılması, özellikle kuru olan ciltlerde emilimi artırabilir, çünkü cildi nemlendirmeye ve özellikle yağın yavaş buharlaşmasına yardımcı olur.

Özellikle genç veya hassas ciltlerde cilt hassasiyeti geliştirme olasılığını azaltmak için,güçlü yağları seyreltmek gereklidir. Bunun için, bir yağı ilk kez denerken bir taşıyıcı yağ (örneğin Hindistan Cevizi Yağı) kullanılması tavsiye edilir. Önerilen seyreltme oranı standart olarak bir damla uçucu yağa üç damla taşıyıcı yağdır. Fakat, kekik veya karanfil gibi daha güçlü yağlar için bu oran bir damla uçucu yağa 10 damla taşıyıcı yağ şeklindedir.

Tek seferde yüksek doz yerine gün boyunca birkaç küçük doz kullanılması her zaman tavsiye edilir. Mümkün olan en düşük dozla başlayın (1-2 damla). Gerektiğinde her 4-6 saatte bir topikal uygulama tekrarlanabilir. Her birey benzersiz olduğundan ve farklı cilt yapısına sahip olduğundan, uygulama için planlanan uçucu yağ miktarı farklı olacaktır. Bu miktar, her birey için uygulama alanının büyüklüğü, yaş, cilt yapısı ve genel sağlık durumuna göre değişir.

 

Uçucu Yağları Uygulayabileceğiniz Faydalı Alanlar

 • Boyun
 • Alın ve şakaklar
 • Göğüs, sırt ve karın
 • Kollar, bacaklar, ayakların altı

 

Diğer Etkili Topikal Uygulama Yöntemleri

 • Keyifli ve dinlendirici bir banyo deneyimi için şampuanınıza ve duş jelinize birkaç damla yağ ekleyebilirsiniz.
 • Bir havlu veya bezi ılık suya batırarak, uçucu yağlar ekleyerek ve ardından istenen bölgeye uygulayarak sıcak veya soğuk bir kompres yapın
 • Bir losyon veya nemlendiriciye yağ ekleyin ve ardından cilde uygulayın.

 

Kaçınılması Gereken Hassas Bölgeler:

 • Göz çevresi ve göz içi
 • İç kulaklar
 • Yaralanmış cilt yüzeyi

 

Dahili

Bazı uçucu yağların zengin bir mutfak kültürü vardır ve genel sağlığı destekleyecek şekilde dahili olarak kullanılabilir*. Örneğin, adaçayı, papatya veya yeşil çayı demleyerek içtiğinizde, tatlılarınıza tarçın kabuğu serptiğinizde, bir bardak çaya limon sıktığınızda veya yemeklerinize taze fesleğen ya da kekik yaprakları eklediğinizde, aslında bazı aromatik uçucu yağ bileşikleri tüketmiş olursunuz.

Esansiyel yağ, gıdalara tatlandırıcı ve aroma özelliklerinin yanı sıra birçok sağlık yararına da katkıda bulunabilir. Uçucu yağlar konsantre halindeyken sağlık yararları için destekleyici besin olarak kullanılabilir. Dahili kullanım, uygun şekilde ve uygun oranlarda alındığında, vücudumuzun karmaşık fizyolojik süreçleri nedeniyle güvenli ve etkili bir uygulama yöntemidir.

Esansiyel yağlar, yutulduğunda, vücudun geri kalanına taşındıkları gastrointestinal sistem yoluyla doğrudan kan dolaşımına girer. Uçucu yağlar yağda çözünür olduğundan beyin dahil vücudun tüm organlarına kolaylıkla taşınırlar. Daha sonra tükettiğimiz her şey gibi uçucu yağlar da karaciğer ve diğer organlar tarafından metabolize edilir ve vücuttan atılır.

Uçucu yağların bileşimi oldukça karmaşıktır. Her bir bileşen, hücreler ve organlarla farklı şekillerde reaksiyona giren benzersiz bir biyokimyasal özelliklere sahiptir. Bu etki mekanizmaları tam olarak anlaşılmasa da, olumlu son sonuçlar gösterilmiştir. Bununla birlikte, vücut yalnızca uygun dozlarda uçucu yağları işleyecek şekilde donatılmıştır.

Toksisiteyi önlemek için etiketleme tavsiyelerine ve diğer profesyonel yönergelere göre uygun oranlarda kullanmak ve olası etkiler kesinlikle takip edilmelidir.

 

Etkili Dahili Uygulama Yöntemleri

 • Yemeklerde kurutulmuş ot veya baharatların yerine pişirme veya fırınlama uygulamalarında servis öncesi uçucu yağ kullanabilirsiniz.
 • Uçucu yağların kurutulmuş veya taze ot ve baharatlardan çok daha etkili olabileceğini unutmayın, bu nedenle çok az miktarda kullanmaya başlayın, aromatik tat için arzu ettiğiniz miktarda arttırabilirsiniz.
 • Su, smoothie, süt, çay veya diğer içeceklere uçucu yağlar ekleyebilirsiniz.
 • Bazı uçucu yağları dahili olarak alırken, az miktarda olmak koşuluyla salatalara veya yoğurda doğrudan ekleyerek tüketebilirsiniz.

*Tüm uygulama yöntemleri için, talimatlar ve güvenlik bilgilerine uyduğunuzdan ve etiketleri okuyup takip ettiğinizden emin olmanızı öneririz.

Uçucu yağların güvenli kullanımı için “Esansiyel Yağ Güvenliği” sayfamıza göz atın.

 

Ev (Yaşam Alanı)

Esansiyel yağlar, hayatınızı doğal bir şekilde iyileştirmenize yardımcı olacak inanılmaz bir kaynaktır. Bu yağları kullanmanızı tavsiye ettiğimiz diğer bir yol, ev içi kullanım içindir. Uçucu yağınız evde temizlik ve diğer kullanımlar için de harika bir seçenek olabilir. Sevdiğiniz bazı yağları, uygun oranlarda ve doğru ürünlerle karıştırarak kendinize özel doğal temizlik çözümleri oluşturabilirsiniz. Bu karışımlar banyodan mutfağa evinizin tüm alanlarını temizlemenize yardımcı olmak için doğal ve alternatif çözümler sunar.

Yaşam alanınızda kullanacağınız tarifler sadece temizlikle sınırlı değildir. Yeni yıkanmış çamaşırlarınızın doğal ve hoş kokuya sahip olmasını sağlayabilir veya dolabınıza ya da çekmecelerinize kaldırmış olduğunuz kıyafet ve eşyalarınız için de aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Birçok uçucu yağ kullanıcısı, sinek ve böceklerin yaşam alanlarınızdan uzaklaştırılması için de uçucu yağ kullanır. Özellikle lavanta, okaliptüs ve nane yağı gibi uçucu yağlar, bulunduğunuz ortamda sineklerin ve böceklerin uzaklaştırılması ve daha konforlu yaşam alanlarına sahip olmak için harika çözümler sunabilir.

Esansiyel yağların artık nasıl kullanılacağını bildiğinize göre, ihtiyaçlarınız için mükemmel uçucu yağları bulmanın zamanı geldi. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz aşağıdaki koleksiyonlarımıza göz atabilirsiniz.

Kapat Sepet
Kapat Favoriye Ekle
Kapat
Kapat
Kategoriler