fbpx

Uçucu Yağları Kullanmak Güvenli Mi?

Uçucu yağlar konusunu ilk defa duyanların en çok merak ettiği soru; “Uçucu yağları kullanmak güvenli midir?”

Uçucu/Esansiyel yağlar, kozmetik amaçlı kullanılabileceği gibi, yemeklere aroma vermekten, duygusal faydalara ve kişisel yararlarına kadar her şey için güvenli ve etkili kullanım geçmişine sahiptir.

Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi’nin ilk olarak mumya yapımında eski Mısır uygarlığı tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Aynı çağlarda, eski Çin uygarlığı tarafından da aromaterapi yağları ve bitkileri tanrıya olan şükranın bir ifadesi olarak kullanılmaktaydı. Aromaterapinin tedavi ve güzellik maksadıyla kullanımı ise ilk olarak eski Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu devrinde aromaterapi banyo sonrası masaj teknikleriyle kullanım alanı buldu. Eski Romalılar aromaterapi yağlarını eski Arap ve Hint medeniyetlerinden getirtiyorlardı. Günümüzde kullanıldığı şekliyle modern aromaterapinin babası Dr.René-Maurice Gattefossé’dur.*

Uygun miktarda ve yağ çeşidine göre seyrelterek saf uçucu yağ kullandığınızda, evde kendiniz ve ailenizle birlikte kullanmak için kesinlikle yeterince güvenlidirler. Yüksek kaliteli uçucu yağlar, kapsamlı GC/MS veya HPLC testlerinden geçer.

Evde veya ofiste arkadaşlarınız ya da ailenizle birlikte kullanacağınız her şey gibi, önerilen dozaj miktarlarına uyduğunuzda ve bunları uygun parametreler dahilinde kullandığınızda uçucu yağlar güvenlidir. Uçucu yağların pek çok faydası arasında en büyük avantajlarından biri, sentetik ürünleri  kullanmaktan endişe duyanlar için alternatif çözüm sunmasıdır. Uçucu yağlar, market raflarında gördüğünüz sentetik veya zararlı olabilecek kimyasallar içeren birçok ürüne güvenli bir alternatiftir.

Uçucu yağların doğal faydalarını ortaya çıkarmak ve güvenle kullanmak için doğru kullanım yolları ve dozajları öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Uçucu yağları nasıl kullanacağınızı öğrenmek için “Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Esansiyel Yağların Güvenlik Yönergeleri

Uçucu/Esansiyel yağlar söz konusu olduğunda, güvenliğini için mutlaka dikkat etmeniz gereken güvenlik kuralları vardır. Özellikle uçucu yağların güvenli kullanımı için en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Etiketleri daima okuyun. Yağ ambalajınız üzerindeki özel uyarılara dikkat edin ve üretici tarafından önerilen tavsiyelere mutlaka uyun.
 • Vücudunuzun bazı bölgelerinde oluşacak temaslardan kaçının. Burnunuzun ve kulaklarınızın içine, özellikle gözlerinize, çatlamış cildinize veya diğer hassas bölgelere yağ temasından kaçının.
 • Yağları seyreltin. Cilt hassasiyetini en aza indirmek için, hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanarak uçucu yağları seyreltin. Önerilen seyreltme oranı, bir damla uçucu yağa beş damla taşıyıcı yağdır. Özellikle ilk kez kullanırken veya hassas cilde uygularken yağı daima seyreltin. Ayrıca kekik yağı veya karanfil yağı gibi güçlü ve keskin yağları kullanırken, mutlaka bir damla uçucu yağı on damla taşıyıcı yağ ile seyreltmenizi öneririz.
 • Güçlü ve keskin yağların hangileri olduğunu mutlaka öğrenin. Bazı uçucu yağlar, cildinize sürülmeden önce taşıyıcı yağlar ile seyreltilmelidir. Bu yağlardan bazıları Karanfil, Kekik ve Adaçayı yağlarıdır. Unutmayın, tüm güçlü yağlar bunlar değildir, bu nedenle her zaman güçlü yağlarla ilgili uyarılar içeren etiketleri mutlaka okuyun.
 • Güneş ışığına/hassasiyetine dikkat edin. Bazı uçucu yağlar, özellikle narenciye yağları, güneş hassasiyeti için risk oluşturabilir. Bu yağlardan bazıları Bergamot, Greyfurt, Limon, Portakal ve bu yağları içeren herhangi bir uçucu yağ karışımı olabilir. Yine, bu kapsamlı bir liste değildir. Bu yağların ciltte kullanılmasını takip eden en az 12 saat boyunca doğrudan güneş ışığından veya UV ışınlarından kaçının (buna bronzlaşma seansları dahildir).
 • Güvenli saklama kurallarını uygulayın. Uçucu yağları çocukların erişemeyeceği yerlerde sakladığınızdan emin olun. Bu önlem, çocukların yağları yanlışlıkla yutmasının önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, uçucu bir yağın kimyasal özelliklerini önemli ölçüde değiştirebileceğinden, yağlarınızı mutlaka doğrudan güneş ışığı veya ısıdan uzak tutmanızı öneririz.
 • Çocuklara uygulamadan önce mutlaka uzman bir hekimden destek alın. Çocukların cildi daha hassas olduğundan, herhangi bir uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve yağları topikal olarak uygulamadan önce mutlaka seyreltin.
 • Uzman bir hekimden destek alın. Sağlığınız ile ilgili endişeleriniz varsa, uçucu yağları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Uçucu/Esansiyel Yağ Hassasiyetini Göz Önünde Bulundurun

Uçucu yağların kullanımı kişiden kişiye değişir. Bu nedenle, güvenlik söz konusu olduğunda kendi kişisel ihtiyaçlarınızı dikkate almanız önemlidir. Örneğin, bazı insanlar hassas bir cilde sahiptir, bu da basitçe uçucu yağları daha fazla seyreltmeleri gerektiği anlamına gelir. Bazı durumlarda, kullandığınız yağlar hassasiyete neden oluyorsa, o yağları kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir. Bununla birlikte, hassasiyeti önlemek için genellikle daha az miktarda yağ kullanabilir veya uygulama yönteminizi değiştirebilirsiniz.

Uçucu Yağlar Alerjije Sebep Olabilir mi?

Bazı insanlar “Uçucu yağlar alerji yapar mı?” diye sorabilir. Alerjik reaksiyon, vücut tipik olarak zararsız olan bir protein molekülüne maruz kaldıktan sonra anormal bir bağışıklık reaksiyonu yaşadığında ortaya çıkar. Onka Farma uçucu yağlar tamamen doğada bulunan aromatik bileşiklerden oluşur; herhangi bir protein molekülü içermezler, bu nedenle, örneğin yer fıstığı veya yumurta gibi alerjik reaksiyonlara neden olmazlar.

Bununla birlikte, bazı insanlarda, uçucu yağlar ciltteki proteinlere bağlanabilir ve vücudun alerjen olarak tanıyabileceği bir tür molekül oluşturarak alerjik bir yanıt oluşturabilir. Bu süreç, kullanılan yağın türü ve miktarı, kişinin bireysel protein seviyeleri ve hatta genetik gibi birçok şeye bağlıdır.

Uçucu bir yağa duyarlılık ciltte, sindirim sisteminde, solunum sisteminde ve vücudun diğer bölgelerinde tepkilere neden olabilir.

Uçucu yağ hassasiyetinin veya alerjik reaksiyonun belirtileri şunları içerir:

 • Deride ağrı, şişme veya hassasiyet
 • Cilt tahrişi (kaşıntı veya kızarıklık gibi)
 • Nefes almada güçlük
 • Mide bozukluğu

Uçucu Yağlara Alerji Gösterirseniz Ne Yapmalısınız?

Yukarıda listelenen semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, reaksiyonu daha da kötüleştirmemek için o uçucu yağı kullanmayı derhal bırakmak önemlidir. Reaksiyona neden olan uygulama yöntemine ara vermeniz (örneğin, bir cilt reaksiyonunuz varsa, bir süre topikal kullanımdan kaçının) ve yağın faydalarından yararlanmak için başka yollar seçmeniz önerilir.

Şiddetli reaksiyonlar için mutlaka uzman bir doktora başvurun ve tıbbi yardım alın.

Kapat Sepet
Kapat Favoriye Ekle
Kapat
Kapat
Kategoriler